Commission on Aging

About

The Commission on Aging is an 11 member board appointed by the Mayor. Members must be a member of the Friendship Center in good standing. At least six members must be 55 years of age or older. The Commission assists the Senior Resources Department Director in promoting the enrichment of the lives of senior citizens.

Members

  • Mel Tockstein, Chair
    Term expires: February 22, 2021
  • Diana Dallavecchia
    Term expires: July 25, 2023
  • Larry Edick
    Term expires: July 25, 2023
  • John Ericson
    Term expires: February 22, 2022
  • Elnora Ford
    Term expires: February 22, 2023
  • Francine Harper
    Term expires: October 1, 2021
  • Desmond Jackson
    Term expires: April 25, 2021
  • Regis Miller
    Term expires: July 25, 2023
  • Evelyn Nash
    Term expires: February 14, 2021
  • Diana Raymor
    Term expires: January 6, 2022
  • Beth Welkenbach
    Term expires: October 11, 2021

Diversity Breakdown

The information provided in the charts below and under each individual Board or Commission was self reported and the City does not warrant the accuracy of the information.

Age Breakdown
Ethnicity Breakdown
Commission on Aging Age BreakdownCommission on Aging Ethnicity Breakdown
Gender Breakdown
Geography Breakdown
Commission on Aging Gender BreakdownCommission on Aging Geography Breakdown

Meetings

The Commission on Aging meets January, March, May, July, September, and November each year.
View the Boards and Commission Calendar for meeting information.